W refleksji nad charyzmatem 1W1

W refleksji nad charyzmatem dzieła 1W1″

W roku 2020, z natchnienia Ducha Świętego, powstało dzieło modlitwy psalmami pod hasłem „Jeden Psalm za wszystkich, wszystkie psalmy za jednego” (1W1). Jest to modlitwa nie tylko biblijna, ale również wspólnotowo-wstawiennicza. Każda osoba modli się za wszystkich członków wspólnoty, a jednocześnie otrzymuje dar modlitwy od wszystkich w swoich intencjach. Dziś, ofiarowując jeden psalm, otrzymujemy wsparcie duchowe od ponad 3117 osób. Ten kapitał liczbowy każdego dnia tylko wzrasta. Można powiedzieć „Boski biznes”.

W Dziejach Apostolskich czytamy: „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz 20,35). I tutaj, dając niewiele, tak wiele otrzymujemy. Jednak nie chodzi nawet o tzw. kapitał ilościowy, ale bardziej jakości naszej wiary. Człowiek modlący się psalmami uczy się dialogu z Bogiem. Uczy się wyrażać przed Bogiem i co ważniejsze słuchać Jego słów. W tym wzajemnym obdarowywaniu we wspólnocie przede wszystkim chodzi o obecność Boga, którego modlitwa przyzywa i realizuje. Światło wiary zaczyna przenikać codzienność i wszystkie obszary ludzkiego życia. Nadzieja przestaje płynąć wyłącznie z mocy układów militarny, układów politycznych, filozoficznych debat, ale z przemieniającej i sprawczej mocy słowa Bożego. „Słowa Pana to słowa czyste, srebro oczyszczone w ziemnym tyglu, siedmiokrotnie przetopione” (Ps 12,7).

Instrukcja dotycząca tworzenia społeczności 1W1 jest bardzo prosta. Przez cały tydzień, codziennie modlimy się przydzielonym psalmem, bez konieczności czytania go w całości. Dodatkowo, włączamy modlitwę „Ojcze Nasz” za wszystkich członków wspólnoty. W niedzielę samodzielnie wybieramy kolejny psalm. W ten sposób, w przeciągu trzech lat, poznajemy w całości tej wyjątkowej księgi, która jest najlepszym podręcznikiem życia duchowego.

Księga Psalmów pozwala nie tylko w świetle wiary interpretować aktualne wydarzenia, ale uczy wrażliwości na natchnienia duchowe. Duch Święty działał nie tylko w okresie redakcji Pisma Świętego, ale tak samo działa dziś, kiedy w wierze tę księgę otwieramy i czytamy. Modlący się psalmami jest uczony modlitwy (a) wspólnotowej i wstawienniczej, czyli nie myślenia wyłącznie o samym sobie, (b) osobistej, czyli intymnego dialogu z Bogiem, (c) egzystencjalnej, czyli łączenia codzienności z duchowością. I tutaj otwierają się drzwi przemiany i odkrywania nowych zasobów mądrości nie tylko ludzkiej ale i Bożej. Jezus powiedział do uczonych i faryzeuszów „badajcie Pisma, ponieważ uważacie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne. To właśnie one świadczą o Mnie” (J 5,39)”. Słowo Boże wskazuje na Jezusa. On jest wypełnieniem i centrum modlitwy chrześcijańskiej. Psalmy zapowiadają Chrystusa i prowadzą do Niego.

Proponowana forma spotkania codziennego kontaktu modlitewnego ze słowem Bożym w dziele 1W1 uczy nie tylko wytrwałości i systematyczności na modlitwie, ale wprowadza człowieka w świat kontemplacji Boga działającego poprzez historię życia. Często bywa tak, że czytany jeden psalm przez cały tydzień, każdego dnia komunikuje się inaczej z życiem. To jest niesamowite bogactwo mocy słowa i różnorodność naszego doświadczenia. Modlitwa psalmami staje się więc wielkim zaproszeniem Ducha Świętego do prozy życia. W ten sposób stwarzamy przestrzeń na Boże działania w nas. Ta wzajemna relacyjność i kontakt słowa Bożego z codziennością jest lekarstwem na schizofrenię wiary i życia.
Słowo Boże jest nie tylko dla nas i o nas, ale zawsze zawiera coś dla nas i o nas. Codzienna modlitwa psalmami rozwija wrażliwość na słowo i jego znaczenie. Uzdalnia do ucieleśniania słowa w prozie życia. Istotnym ważnym aspektem modlitwy psalmami we wspólnocie jest nauka trwania przed Bogiem z wszystkim co przeżywamy. Jest to szkoła odkrywania natchnień Boga we własnym sercu. Ponadto modlitwa w 1W1 uczy wychodzenia z egocentryzmu i ukierunkowania się w stronę wspólnoty. Kto dziś nie potrzebuje daru modlitwy wstawienniczej, czy wsparcia duchowego? W czasach niepewnych, przepełnionych groźbami konfliktu międzynarodowego, zmianami politycznymi i niepokojami społecznymi, psalmy dają nadzieję i światło, które wykracza poza ludzkie zasoby „Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce” (Ps 119,105). Modlitwa psalmami uczy dialogu z Bogiem w każdej sytuacji egzystencjalnej, czy to radość, czy smutek, czy zwycięstwo, czy porażka. Łączy nie tylko usta ale serce z Bogiem. Pomaga modlącemu prawdziwie zakochać się w Słowie Bożym i usłyszeć natchnienia Ducha Pańskiego. Trudno znaleźć lepszą inwestycję – dając tyle otrzymujemy! Bóg nigdy nie chce nam nic zabierać, ale przez czas i naszą modlitwę chce nas stale obdarzać. Psalmy są promykami oświetlającymi nasze drogi, które ostatecznie prowadzą do wieczności. Warto na tych ścieżkach się znajdować.

Polska: https://padlet.com/kwiatek/PsalmoMAPA

Europa: https://padlet.com/kwiatek/PsalmoMAPA

świat: https://padlet.com/kwiatek/PsalmoMAPA