Duchowość dla Warszawy

Wyjątkowy czas! Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania i organizatorom wydarzenia: Akademii Katolickiej w Warszawie https://akademiakatolicka.pl; a szczególnie: ks. prof. dr hab. Krzysztofowi PAWLINIE; s. dr hab. Judycie PUDEŁKO PDDM; ks. dr Januszowi STAŃCZUKOWI i wielu innym. fot. Mirosław Wiśniewski

s. Judyta napisała: „Kolejny wykład z cyklu „Duchowość dla Warszawy”. „Jak wyleczyć narzekanie? Pozytywna wizja życia” – wspaniale przedstawiony przez psychologa, psychoterapeutę (Studia w Rzymie i USA), autora książek, a jednocześnie kapłana i zakonnika: o. dr Piotr Kwiatek OFMCap. Dziękujemy za tak trafny, dynamiczny, komunikatywny przekaz oraz wiele cennych spostrzeżeń. Jest radość, że nasze wykłady przyciągają tak wielu w realu i jeszcze więcej online. I już niebawem wykład ukaże się na kanale youtube Akademia Katolicka w Warszawie. POLECAM! Zapraszamy na kolejny wykład 22 lutego!Fot. Mirosław Wiśniewski”

cd. https://www.akademiakatolicka.pl/duchowosc-dla-warszawy-22/

„Tendencja do narzekania jest epidemią, która zatruwa nie tylko życie tego, kto narzeka, ale też i słuchającego. Do narzekania można się przyzwyczaić, a tymczasem niszczy ono zdrowie, życie psychiczne, duchowe i relacje społeczne człowieka.

Kolejny wykład z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, który odbył się 18 stycznia, dotyczył problemu narzekania. Z tematem „Jak wyleczyć narzekanie? Pozytywna wizja życia” zmierzył się o. dr Piotr Kwiatek OFMCap, psycholog i psychoterapeuta, autor licznych publikacji, wśród których pojawia się tytuł: „Sztuka życia bez narzekania”.

Prelegent na wstępie zauważył, że aby skutecznie przeciwstawić się narzekaniu, potrzeba je zauważyć, odkryć, skąd ono się bierze,  rozpoznać jakie potrzeby kryją się pod tą postawą, odróżnić go od konstruktywnych wyrazów niezadowolenia oraz wskazać strategie pozwalające wejść na drogę wolności. Narzekanie to takie wyrażanie niezadowolenia, które nie przynosi żadnego pozytywnego skutku, zmiany, a jedynie prowadzi do postawy przygnębienia. Taki człowiek żyje syndromem ofiary, nie zauważa żadnego progresu w swoim życiu i w innych ludziach. Narzekanie polega na ciągłym powracaniu do starych problemów, „przeżuwaniu” ich, co budzi negatywne emocje, pozbawia sił i podcina skrzydła. Ten negatywny stan psychiczny, który wzbudza nieustanny stres,  pływa następnie na nasze zdrowie, a nawet uderza w życie duchowe, pozbawiając nadziei i zamykając oczy na Boże działanie.

Ojciec Piotr wskazał też konkretne sposoby leczenia narzekania i budowania pozytywnej jakości życia. Wśród nich wymienił postawę wdzięczności, przez którą wchodzimy w kontakt z pozytywnymi faktami naszego życia oraz zdrowe poczucie humoru. Ważne jest, by umiejętnie odcinać się od źródeł frustracji, stawiać słuszne granice w naszych kontaktach czy rozmowach. Narzekanie leczy również wiedza, poznanie swoich emocji oraz wybór konstruktywnej postawy wobec trudnej sytuacji. Często wymaga to dłuższego procesu, którego ostatecznym efektem staje się brak potrzeby narzekania. Wielką pomocą w wychodzeniu z narzekania jest słowo Boże, poprzez które sam Bóg uzdrawia nas, ukazując obecne w naszym życiu dobro i pozytywy. Jednocześnie też psalmy lamentacyjne pozwalają wyrażać Bogu swoje cierpienie, aby zmierzać w kierunku postawy ufności. Największym lekarstwem na narzekanie jest miłość, życzliwość, dzięki której zyskujemy kontakt z własną pozytywnością oraz uczymy się autentycznie doceniać dobro innych.

Kolejny wykład z cyklu „Duchowość dla Warszawy odbędzie się 22 lutego”