KOLOWANKA – KONTEMPLACJA – PSALMY?

Drodzy dziś kolejna NOWA propozycja spotkania się z Psalmami. Można powiedzieć, że PsalmoTerapia korzysta z wiedzy i doświadczenia ArtTerapii. Dawid jako człowiek wielkiej wiary, był również artystą, muzykiem… Zdolność tworzenia i wyrażania siebie poprzez sztukę, słowo, obraz… jest również w każdym z nas. Będę bardzo WDZIĘCZNY każdej osobie za podzielenie się feedback-em związanym z tym zadaniem.

Ćwiczenie (4): KOLOROWANKA

🟢 WPROWADZENIE

Psalmy są takim szczególnym miejscem, gdzie człowiek wierzący nawiązuje dialog z Bogiem, ale również uzewnętrznienia swoje przeżycia uczucia, myśli itd. Bez wątpienia sztuka, kreatywność, poezja, zdolność ekspresja siebie, były bliskie Dawidowi oraz innym autorom psalmów. W zeszycie ćwiczeń „Atleci Duchowi” rezerwujemy miejsce na tego typu formę spotkania ze słowem Bożym. Tworzenie obrazów, jak również wypełnianie ich kolorami, może posiadać wymiar leczący, a także pomagający głębiej przeżyć spotkanie z tekstem, samym sobą i Bogiem.Aktywność „kolorowania” jest ważna nie ze racji na cel ukończenia, czy stworzenia pięknego dzieła, ale bardziej ze względu na intencję w której robimy coś, aby trwać w Bogu. Chcemy przez tę aktywność pozostawać z Nim w relacji.

🟢 SENS I ZNACZENIE ĆWICZENIA

Ćwiczenie „kolorowanka” polega na wypełnieniu kolorami zaproponowanego obrazu do psalmu. To ćwiczenie służy nie tylko do poszerzenia wrażliwości na tekst, ale może pomóc wejść na drogę kontemplacji – zauważania. Żyjemy dziś w świecie „przebodźcowania”, gdzie liczy się prędkość i wielość. Z szybkiego już życia stale ono przyspiesza. Żyjemy w środowisku społecznym w którym liczy się wynik, osiągnięcie, prestiż, sukces, między innym dlatego też trudno współczesnemu człowiekowi jest wejść na drogę modlitwy głębi. Rozwój życia duchowego wymaga zatrzymania, czasu, wysiłku wejścia w siebie, słuchania oraz pozwolenia, aby słowo Boga przenikało myśli, emocje, czas, życie… oraz wszystkie decyzje. W modlitwie nie jest ważny efekt, a raczej chodzi o proces, relację. Chodzi, aby nauczyć się pozostawać w relacji z Bogiem, jakby „tracić czas dla Niego”. Jak kształtować mięsień „trwania” bycia w relacji? Proponowane ćwiczenie, to jedno z prostych zadań, a zarazem trudne, którego celem jest odpowiedź na potrzeby serca i uczyć trwania na modlitwie. Zadanie „kolorowanka” można porównać do filmu pt. „Wielka Cisza” autorstwa niemieckiego reżysera Philipa Gröninga. Ukazał on w długim dokumencie prozę życia francuskich mnichów Kartuzów. Wielu ludzi przyzwyczajonych do akcji, głośnych dźwięków, szybkich zmian obrazu, muzyki itd., nie wytrzymywało tego obrazu. Miałem odczucie, że nie z powodu treści, formy, czy przesłania ale z racji, że utracili zdolność trwania w ciszy serc, które ten film nie tylko ukazywał, ale i do którego zapraszał. Podobnie może być z tym ćwiczeniem, dlatego zachęcam do wytrwałości, odwagi, ryzyka i samoobserwacji.

🟢 INSTRUKCJA DO ZADANIA

1. Przygotuj kredki, mazaki, lub długopis kolorowy… 2. Uważnie przeczytaj wybrany psalm (psalm tygodnia w 1W1, lub tutaj proponowany w grafice Ps. 37). 3. Pomódl się do Ducha Świętego o łaskę modlitwy. 4. Wzbudź intencje „trwania przed Bogiem”. 5. Przeczytaj werset znajdujący w centrum grafiki (Ps 37,4). 6. W czasie kolorowania można wielokrotnie wracać do wersetu psalmu. 7. Na zakończenie podziękuj Bogu za czas spędzony z Nim. 8. Zwróć uwagę na samego siebie i zobacz, czy coś nowego doświadczyłeś.

🟢 ILUSTRACJA ĆWICZENIA

Źródło grafiki: „Inspirujące słowa 30 wersetów z Biblii które możesz pokolorować kolorowanka dla dorosłych”.

🟢 ŚWIADECTWO

Podziel się doświadczeniem napisz email: flowerpiotr@gmail.com!