O akcji „1zW” piszą

Wspólnota budowana przez modlitwę psalmami

http://franciszkanska3.pl/aktualnosci/wspolnota-budowana-przez-modlitwe-psalmami

fot. Fotolia.com

Br. Piotr Kwiatek OFMCap z Krakowa wymyślił akcję wyjątkowego wsparcia duchowego w dobie pandemii. Projekt „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” opiera się na codziennej wspólnotowej modlitwie psalmami.

W ramach inicjatywy chętni podejmują się codziennej modlitwy jednym psalmem. Intencja jej towarzysząca obejmuje wszystkie osoby, które również uczestniczą w akcji.

– W obecnej trudnej sytuacji wszyscy potrzebujemy duchowego wsparcia. Samodzielna modlitwa jest istotna, ale myślę, że jeśli w niej możemy tak wspierać innych, jak i otrzymać pomoc dla siebie, to jeszcze lepiej – tłumaczy pomysłodawca, br. Kwiatek.

Dlatego też, zgodnie z zamysłem akcji, modlący się przez tydzień jednym psalmem w intencji wszystkich z tej „brewiarzowej wspólnoty”, jednocześnie otrzymuje dar modlitwy wszystkich jej członków w swojej intencji.

– To rodzaj „biznesu”, jak i „kapitału” duchowego. Twój wkład jest zawsze taki sam – jeden psalm dziennie, ale w zamian otrzymujesz coraz więcej modlitwy w swojej intencji. Na chwilę obecną bowiem nasza wspólnota modlitwy brewiarzem ma już prawie 340 osób i nadal rośnie – opisuje kapucyn.

Zgłaszający się do akcji otrzymują jeden psalm, którym modlą się przez tydzień. – Zmiana psalmu następuje zawsze w niedzielę. Jeśli ktoś modlił się psalmem 1, to na następny tydzień przypada mu 2. Natomiast jeśli ktoś skończył już wszystkie 150, zaczyna od początku Księgi Psalmów – wyjaśnia br. Kwiatek.

Dodaje, że nie trzeba czytać codziennie całej treści psalmu. – Być może dotknie nas jakiś fragment, jedno zdanie. Taka modlitwa, w formie rozważania i kontemplacji, także wystarczy, byleby pamiętać o intencji modlitwy za wszystkich uczestników. Potrzebujemy dziś wrócić do psalmów, bo naprawdę dają one niezwykłą nadzieję na przyszłość – podkreśla.

Zakonnik zachęca także do dzielenia się doświadczeniem modlitwy. – To właśnie jeszcze bardziej umacnia i buduje wspólnotę, którą w dobie pandemii możemy tworzyć w zasadzie tylko w przestrzeni duchowej i wirtualnej – podsumowuje, apelując, by podczas modlitwy brewiarzowej uczestnicy inicjatywy odmawiali też „Ojcze nasz” w intencji ustąpienia pandemii, cierpiących z jej powodu, jak i środowisk z nią walczących.

Szczegółowe informacje o akcji i innych inicjatywach związanych z br. Piotrem Kwiatkiem można odnaleźć na stronie www.piotrkwiatek.com.