METODA (1) PAPIER ZNIESIE WSZYSTKO

METODA „PAPIER ZNIESIE WSZYSTKO”
Choć prowadzenie dzienników czy personalnych zapisków może kojarzyć się z bujnym okresem rozwoju nastolatka, który skrzętnie zapisuje w swoim pamiętniku sekretne myśli, to jednak będziemy mówić tutaj o zupełnie czymś innym. Metoda ekspresywnego pisania jest jednym ze skuteczniejszych narzędzi nie tylko w walce z narzekaniem, ale również w radzeniu sobie ze stresem, trudnymi doświadczeniami, traumami czy negatywnymi myślami. 
Liczne badania prowadzone w latach 80. i 90. przez profesora Jamesa W. Pennebakera oraz jego współpracowników świadczą o wysokiej skuteczności tej autoterapii(148). Pisanie ekspresywne leczy, i to nie tylko psychikę, ale również problemy związane z przenoszeniem urazów psychicznych na dolegliwości organizmu. Jest ono jedną z prostszych, a zarazem pewnych dróg do zmiany własnego nastroju i jakości życia. 
[…]
Technika pisania – jak to robić?
Forma: Może być elektroniczna lub tradycyjna – na papierze. Do tego ćwiczenia potrzebujesz zeszytu, notatnika lub kawałka papieru. W pisaniu ekspresywnym nie jest istotny styl, gramatyka czy konstrukcje zdań. Warto pisać szczegółowo i o konkretnych sprawach, a nie tylko ogólnych. 
Czas: Około 10-15 minut.
Treść: Wszystko to, co mnie denerwuje, irytuje, wywołuje złość i frustrację. Skupiamy się na wielu zagadnieniach, takich jak: praca, szkoła, małżeństwo, ekonomia, albo zajmujemy się pojedynczym, wybranym problemem.
Instrukcja: Najbardziej denerwuje mnie…
[…]
To ćwiczenie uczy nas przejmować kontrolę nad intensywnymi nieprzyjemnymi emocjami. Pozwala lepiej im się przyjrzeć i je nazwać. Następnie, co jest bardzo istotne, pomaga nam lepiej nimi zarządzać. Dzieje się to nie tylko przez decyzję ich wyrażenia na papierze, ale również wtedy, kiedy decydujemy się postawić kropkę i wybrać kierunek myślenia. W ten sposób pozostawiamy je w notatniku i nie pozwalamy im „zalewać” nas samych, a także tych, którzy żyją obok nas. 
Słusznie zauważa Adams: „W chwilach ekstazy, w chwilach rozpaczy, dziennik pozostaje stałym, cichym przyjacielem, na zawsze gotowym do pocieszenia, skonfrontowania, dopingowania. Jego potencjał jako narzędzia dla holistycznego zdrowia jest niedościgniony”(150).

Fragmenty książki „Sztuka życia bez narzekania. Jak wyzwolić się z chronicznego malkontenctwa i efektywniej wyrażać niezadowolenie?” Piotr Kwiatek OFMCap.