METODA (7) „TAK… ALE…”

„Mówca motywacyjny i autor licznych bestsellerów Jon Gordon w książce „Nie narzekaj. Pozytywne sposoby pozbycia się negatywnej energii w pracy” podaje interesującą strategię walki z tendencją do narzekania o nazwie „tak, ale…”. Polega ona na tym, że kiedy osoba uświadomi sobie, że właśnie przed chwilą narzekała na jakiś temat, lub spotkała się z narzekaniem u innych, to można zaproponować dokończenie wypowiedzi myślą pozytywną, na zasadzie zdania niedokończonego „tak, ale… 

Celem tej metody nie jest wyparcie doznanej przykrości przez iluzję pozytywności, ale uświadomienie sobie, że dobro wciąż istnieje. Warto pamiętać o nim szczególnie wtedy, kiedy ciemne chmury emocji negatywnych rozciągają się na naszym niebie. Gordon podaje następujące przykłady: „Nie lubię jeździć do pracy, ale jestem wdzięczny, że mam pracę i że mogę prowadzić samochód”. I kolejny przykład z życia: „Nie podoba mi się to, że nie jestem w formie, ale lubię czuć się dobrze w swoim ciele, dlatego zamierzam zacząć ćwiczyć i zdrowo się odżywiać”(162).

Spróbuj teraz przerwać na chwilę czytanie tej książki i gdzieś na kartce papieru zapisz trzy do pięciu zdań pozytywnych typu „tak, ale…”, przy czym ważne jest, aby za „ale…” pojawia się realna pozytywność. Dobrze jest wybrać temat lub osoby, na które w ostatnim czasie narzekałeś”.

Tak, nie lubię gdy ………………………………………………………

Ale doceniam

………………………………………………………

………………………………………………………

………………………………………………………

Fragmenty z książki „Sztuka życia bez narzekania. Jak wyzwolić się z chronicznego malkontenctwa i efektywniej wyrażać niezadowolenie?” (Piotr Kwiatek OFMCap).