METODA (3) PRAKTYKOWANIE WDZIĘCZNOŚCI

„Kolejną naukowo sprawdzoną metodą radzenia sobie z trudnymi emocjami jest praktykowanie wdzięczności. Wdzięczność i narzekanie działają podobnie jak magnesy. Z jednej strony wdzięczność przyciąga wszystkie emocje pozytywne, jak radość, życzliwość, zachwyt, zadowolenie, pasję, uskrzydlenie, pogodę ducha itd. Z drugiej narzekanie będzie przyciągało wszystkie emocje negatywne, jak złość, irytacja, zranienie, przykrość, strapienie, bezradność, smutek. Jedno więc jest lekarstwem na drugie. Nie można być wdzięcznym i jednocześnie narzekającym.
[…]
Najprostsza metoda praktykowania wdzięczności polega na regularnym, przynajmniej trzy razy w tygodniu, zapisywaniu tego, co dobrego wydarzyło się w poszczególnym dniu. Nie chodzi o jakieś spektakularne wydarzenia, ale o zwrócenie uwagi na codzienne czynności, takie jak spacer, rozmowa, odpoczynek, pożywienie, pogoda, wolny czas itd. Z licznych badań wynika, że jeśli ktoś przez przynajmniej sześć miesięcy systematycznie zapisywał dobre wydarzenia w notatniku, to jego poczucie dobrostanu wzrosło przeciętnie o 10%. Ta strategia jest pomocna nie tylko dla tych, którzy walczą z depresją czy ulegają czarnowidztwu. Pomocna jest ona każdemu, kto pragnie prosperować i funkcjonować jeszcze lepiej. Wdzięczność jest bowiem fundamentalnym i uniwersalnym lekarstwem na negatywność, ale warto pamiętać, że wzmacnia ona również potencjał pozytywności”.

Fragmenty z książki „Sztuka życia bez narzekania. Jak wyzwolić się z chronicznego malkontenctwa i efektywniej wyrażać niezadowolenie?” (Piotr Kwiatek OFMCap).