🛎O metodzie modlitwy przez pisanie już wielokrotnie pisałem w kontekście ćwiczenia pt. „ZOSTAŃ SKRYBĄ”. Myślę, że ta metoda może być również pomostowa w przechodzeniu do modlitwy kontemplacyjnej. W tym roku formacyjnym w 1W1 ufam, że uda nam się ten aspekt pogłębić. Od modlitwy psalmami do kontemplacji – jeśli Duch Święty poprowadzi nas w tym kierunku.
🙏 Dziś modliłem się za wszystkich członków 1W1 swoim psalmem tygodnia 45 oraz metodą „zostań skrybą” Ps 90.
📍 WPROWADZENIE DO METODY „ZOSTAŃ SKRYBĄ”.
Przepisywanie psalmów to jedno z najprostszych proponowanych ćwiczeń. Zadanie polega na tym, aby w dowolnym czasie przepisać omawiany psalm. Tę aktywność łączymy nie tylko ze zwróceniem uwagi na tekst i jego przesłanie, ale również z modlitwą. Można to uczynić przez intencję, którą wzbudzamy przed rozpoczęciem zadania, typu: „Panie, pragnę z Tobą i dla Ciebie spędzić ten czas modlitwy”, lub przepisując, zatrzymywać się w dowolnych miejscach, w których słowo Boże nas porusza, i ukierunkowywać serce w stronę Boga. To ćwiczenie może mieć również formę terapeutyczną. Na przykład może pomóc uświadomić i odsłonić obecne w człowieku napięcia, pośpiech, chęć osiągania czegoś itd. Jeśli tak się stanie, tym bardziej w te przestrzenie warto zaprosić Boga przez modlitwę.
📍 SENS I ZNACZENIE ĆWICZENIA
Pisanie z wielu względów może być korzystne i pomocne w rozwoju osobistym. Z książki Terapia przez pisanie dowiadujemy się, jak pisanie może być prozdrowotne i pomagać wejść w katharsis (oczyszczenie się) z negatywnych stanów emocjonalnych i myśli (Pennebaker – Smyth, 2018). Pisanie uświadamia nam również to, co wewnętrznie przeżywamy, pozwala nie tylko to nazwać, ale również lepiej ukierunkować. Znane są metody budzenia kreatywności przez tzw. poranne pisanie (por. Cameron, 2017). W życiu duchowym można użyć techniki pisania jako formy ekspresji oraz spotkania z przesłaniem i autorem tekstu.
📍 W JAKIM CELU PRZEPISYWAĆ PSALMY?
• Modlitwa to spotkanie z Bogiem. Pisanie może być formą spotkania i prowadzenia dialogu z Bogiem i samym sobą. Przepisując tekst, spotykamy myśli i słowa Boga. W świetle tych słów poznajemy siebie i pozwalamy im, aby one nas przemieniały.
• Przepisywanie psalmów może być pomocne szczególnie wtedy, kiedy jest nam trudno się skupić bądź przeżywamy wewnętrzny kryzys.
• Pisanie ogólnie może być formą katharsis – oczyszczenia. Wyrażanie emocji własnych lub spotykanie się z nimi u psalmistów może pomagać uświadomić je sobie i je wyrażać.
• Przepisywanie psalmów uczy systematyczności i regularności, co w rozwoju życia duchowego jest bardzo ważne.
• Pisanie wydłuża czas spotkania, a to z kolei daje możliwość głębszego zrozumienia tekstu i jego przesłania.
• Przepisywanie psalmów może być pomocne w procesie wyzwalania się z pośpiechu i presji osiągania. Nie chodzi w tym ćwiczeniu o to, aby jak najszybciej czy najwięcej psalmów przepisać, ale chodzi o trwanie w procesie i kontakcie.
• Relacja wymaga czasu i zaangażowania oraz zdolności słuchania. W tym ćwiczeniu wszystkie te aktywności mają miejsce.
• Przepisywanie tekstów pomaga je lepiej zrozumieć, zapamiętać i umożliwia powracanie do nich.
• Przepisywanie może uczyć samodyscypliny. Jest ona niezbędna do rozwoju i budowy więzi. Dotyczy to również relacji z Bogiem.
Więcej o pozytywnych skutkach pisania i formie modlitwy przez pisanie można znaleźć w książce pt. Psalmoterpia. Uzdrowienie serca.
📍 INSTRUKCJA DO ĆWICZENIA
Każdy tydzień rozpoczynamy od przepisania psalmu. W kontekście siedmiu ćwiczeń to pierwszy kontakt z tekstem. Pisząc, można podkreślać, wyróżniać to, co szczególnie nas dotyka i porusza. W zeszycie ćwiczeń znajdziemy dwie kolumny. Po lewej stronie znajduje się tekst psalmu, a po prawej – miejsce na jego wpisanie. Warto pamiętać, że można wykorzystać przestrzeń, kolory, wielkość liter w dowolny sposób, tak aby tekst stawał się bliższy. W tym ćwiczeniu nie chodzi o szybkie przepisywanie czy piękną kaligrafię, ale o spotkanie z tekstem i doświadczanie modlitwy.