„Psalm Wieku”

🛎🙏 W powstającym „Zeszycie ćwiczeń do psalmów” jest propozycja, aby popracować przez tydzień i modlić się tzw. PSALMEM WIEKU. Oto krótkie wprowadzenie do tego zadania.

🛎 ĆWICZENIE „PSALM WIEKU”
Psalm wieku to ten, który odpowiada aktualnej ilość Twoich lat. Jeśli masz 35 to psalm wieku będzie Psalm 35. Jeśli masz 51 lat, to jesteś zaproszony aby rozważyć i pomodlić się Psalm 51 itd. 

🙏Cele zadania:
📍Pierwszy cel – wejść w kontakt ze słowem Bożym. Wciąż można spotkać wierzących, którzy bardzo rzadko sięgają po Pismo Święte, nie wiedzą gdzie można znaleźć Księgę Psalmów itd. Zadanie polega więc na tym, aby nie tylko wsiąść do ręki słowo Boże, ale aby znaleźć tzw. Psalm wieku. Następnie przeczytać ten tekst z wiarą i nim się pomodlić. Często na rekolekcjach zapraszam uczestników do tego ćwiczenia. Pamiętam kiedyś 38 letni mężczyzna podszedł do mnie i powiedział „dziękuję Ci bracie za to zadanie. Przeczytałem psalm wieku i poszedłem do sakramentu pokuty. Od dawna się nie spowiadałem i tak bardzo potrzebowałem pojednania z Bogiem, drugim człowiekiem i sobą samym. Psalm wieku pomógł mi w tej decyzji, dziś czuję dużo radości z powodu wolności serca”. 

📍Drugi cel – to przeczytać ten tekst z wiarą. Nie chodzi tylko o zapoznanie się intelektualne z treścią psalmu, ale uchwyceniem pozytywnego przesłania do swojego aktualnego życia. Tutaj jest potrzebny trud poszukiwania, pytania i rozeznawania. Każdy psalm jest świadectwem działania Ducha Świętego w sercu człowieka dialogującego z Bogiem. Ten sam Duch Boży działa w sercu czytającym dziś słowa Boże. Potrzebujemy światła wiary, pokory i mądrości, aby poznać przesłanie psalmu wieku. Pamiętajmy, że naturalnym środowiskiem właściwej interpretacji słowa Bożego jest wspólnota i Magisterium Kościoła. 

📍W psalmie wieku nie wszystko musi być oczywiste, proste, a także akceptowalne. Niekiedy teksty psalmów mogą być trudne, wymagające albo zwyczajnie nie pasujące do naszej aktualnej sytuacji życiowej. Tym faktem nie należy się zrażać. Czytamy słowo Boże i w nim szukamy „dobrej nowiny”. Jeśli będziemy czuli, że tekst nijak pasuje do naszej sytuacji, to dla celów skorzystania z ćwiczenia, proponuję przeczytać psalm „przed” lub psalm „po” psalmie wieku. Jednak szybko nie korzystajmy z tej furtki, aby nie zwolnić się z trudu poszukiwań.

📍Zadanie:
👉 Zaproś Ducha Świętego – stań w obecności Boga.
👉 Uważnie przeczytaj „psalm wieku”.
👉 W ciszy pobądź z tekstem.
👉 Odpowiedz na pytanie, co Bóg w psalmie wieku dziś do mnie mówi?
👉 Zapisz zdanie, które Cię porusza (możesz nauczyć się go na pamięć).
👉 W krótkiej modlitwie podziękuj za dar spotkania z Bogiem.
 

Czytając psalm wieku możemy być wezwani do przemiany, dobrego czynu, modlitwy, zauważenia Boga w codzienności, wdzięczności… Niekiedy psalm wieku może również pomóc nam zwrócić uwagę na szczęście, przebaczenie, spotkanie z emocjami trudnymi jak złość, lament, żal, może zachęcić nas do pogłębienia ufności, nadziei i miłości… itd.