7️⃣ KLUCZY DO KSIĘGI PSALMÓW (6)

6. Regularności można się nauczyć

Kolejną bardzo istotną wskazówką w spotkaniu modlitewnym z Księgą Psalmów jest wytrwałość. Nie unikniemy trudności w życiu duchowym, czasem zniechęcenia na modlitwie, a nawet znużenia w spotkaniu z Biblią. Jednak wytrwałość i regularność, której można się nauczyć, mogą wszystko zmieniać. W życiu codziennym ważne są talenty, umiejętności, wiedza oraz doświadczenie, ale o sukcesie decyduje właśnie wytrwałość. Doskonale o tym wie, każdy sportowiec, muzyk, pedagog, artysta, budowniczy.

W życiu duchowym jest ona również konieczna. „Wytrwajcie we Mnie, a Ja [będę trwał] w was” (J 15,4). Wytrwałość nie pozwala zatrzymać się w procesie i utracić z horyzontu cel. Nawet wtedy, kiedy pojawiają się lub piętrzą przed nami przeszkody. Kluczem do postępu w życiu duchowym jest stałość. 

W najkrótszym psalmie pojawia się temat wierności Boga „Bo potężna nad nami Jego łaska, a wierność PANA trwa na wieki!” (Ps 117,2). To bardzo ważne przesłanie dla człowieka żyjącego w „kulturze przyspieszenia”, gdzie wszystko jest na wczoraj albo musi być zrobione natychmiast. Miłosierdzie Boże, to jednorazowy akt, ale łaska w której Bóg pozostaje każdego dnia wierny. Bóg nigdy nie wycofuje się, nie zmienia zdania, nie wprowadza korekty do planu zbawczego, w którym pragnie obdarzyć łaską życia wiecznego i szczęśliwego każdego człowieka.

Modlitwa psalmami uczy regularności i zaprasza do wierności. W celu budowania tej umiejętności, warto wyznaczyć sobie określoną porę modlitwy psalmami. Dla jednych będzie to rytm codziennej lektury, dla innych tygodniowy. Kiedy Bóg otworzy nasze serce na łaskę modlitwy słowem Bożym, warto zadbać o regularność, aby drzewi naszego serca na tę łaskę pozostały każdego dnia otwarte.

WSKAZÓWKA (6): Znajdź miejsce i odpowiedni czas na regularne spotkanie z Bogiem. Może to być poranek lub wieczór przed zaśnięciem. Uważaj na wszystkie wymówki, które będą przeszkadzać Ci w systematycznym czytaniu i modlitwie psalmami. Jedną z nich jest „nie mam czasu”, albo „to za trudne”. Pamiętaj, nie ma ważniejszego spotkania niż to z Bogiem. Jeśli zarezerwujesz 1% dnia na słuchanie słowa Bożego (tj. około 15’ dziennie) życie Twoje może bardzo pozytywnie się zmienić.