Magia poezji sprzed tysięcy lat.

Link:

https://kielce.tvp.pl/54492605/magia-poezji-sprzed-tysiecy-lat-artysci-czytaja-psalmy?fbclid=IwAR0nDcEvZxAveuSpQ6IuHbQN_2R5mzblC-vP8YpTTwitt8IPxGhPlMt1hxM

To poezja, która powstała tysiące lat temu. Znajduje się ona w Piśmie Świętym, a dokładniej w Księdze Psalmów. Mimo upływu lat wciąż jest aktualna, a do odkrywania jej na nowo zachęca ogólnopolska akcja – Artyści czytają psalmy. Dołączyli do niej wykładowcy i studenci katedry muzyki UJK.

Zadanie – przeczytać i nagrać psalm. Wykonawcy – artyści. Cel? – Popularyzowanie Słowa Bożego, czyli dawanie możliwości przez artystów dojścia z tą piękną księgą do bardzo różnych odbiorców. Chodzi o to, żeby te psalmy pokazać bardzo różnorodnie, ponieważ artyści są bardzo różni – tłumaczy pomysłodawca akcji br. Piotr Kwiatek OFMCap. 
Wśród nich między innymi aktorka Anna Dymna, która wybrała psalm 69. Na liście chętnych do przeczytania jednego ze 150 utworów znalazła się także Anna Tomaszewska. Jedni artyści czytają, inni łączą słowo z muzyką. Z takim pomysłem wyszła śpiewaczka i wykładowczyni UJK Justyna Reczeniedi. – Tam jest coś pomiędzy frazami, między słowami, pomiędzy wierszami. Coś, czego nie da się nazwać – czy to jest głębia, czy to jest magia, czy to jest sacrum – to jest jakaś wielka tajemnica, której dotyka artysta – mówi śpiewaczka Justyna Reczeniedi. 
W akcję zaangażowali się tez studenci UJK. – Spotykaliśmy się na lekcji emisji głosu z panią Reczeniedi, to trwało jakieś kilka tygodni. Nagraliśmy to wszystko, osobno każdą ścieżkę, a później pan Marcin Pacek połączył to w całość – mówi Grzegorz Krasowski, student Katedry Muzyki UJK. 
Nagrania psalmów dostępne są na YouTubie pod hasłem „Artyści czytają psalmy”.